Kendinize özel tasarlanmış ve itina ile imal edilmiş bir bisiklete sahip olmak istiyorsunuz, ancak bisikletinizi teslim alana kadar izlenecek süreç ile ilgili kafanızda soru işaretleri mi var? Haklısınız, zira bu bir dükkandan veya katalogdan bisiklet seçmeye göre çok daha detaylı ancak bir o kadar da zevkli bir süreç. Bu soruları biraz olsun açıklığa kavuşturup, izleyeceğimiz yolu özetlemem gerekirse:

Öncelikle benimle irtibata geçtiğinizde kafanızdaki projenin ayrıntılarını konuşuyoruz; kafanızdaki muhtemel teknik soruları yanıtlıyorum, istediğiniz bisikletin özelliklerini iyice anlamaya çalışıyorum ve yeteneklerim dahilinde olduğundan emin oluyorum. Anahatlar üzerinde mutabık kaldıktan sonra sıranızı kesinleştiriyoruz. Bu aşamada bisikletin genel tarzı, istediğiniz temel özellikler, başlangıç ve teslim tarihi, kabaca maliyeti gibi projenin genel hatlarında anlaşıyoruz, ancak sıranız gelene dek ayrıntılı tasarıma başlamıyorum.

(Önemli Not: Sipariş vermeye karar verdiğinizde benimle irtibata geçmeyi lütfen fazla ertelemeyin; çünkü genellikle sıradaki projeler sebebiyle önemli bir bekleme süresi söz konusu olabilmektedir.)

Projeniz icin anlaştığımız tarih yaklaştığında, öncelikle detaylı bir “fitting” yapıyoruz. Ortaya çıkacak bisiklet ile uyumunuzun kusursuz olmasını amaçlayan bu işlemi kendim yapmayı tercih ediyorum. Ancak, bunu başka bir yerde yaptırmak isterseniz de ortaklaşa çalışmaya her zaman açığım. Her iki imkanınız da yok ise, pozisyon olarak size uygunluğundan çok emin olduğunuz bir bisikletin ölçüleri baz alınabilir. Ancak benim şahsi kanaatim, önemli bir engeliniz olmadığı takdirde bu işlemi yapmamız veya emin olsanız dahi istediğiniz pozisyonu en azından beraber kontrol etmek yönünde. Zira “Fitting” için herhangi bir ek ücret talep etmiyorum.

Kadro imalatı için anlaştığımız tarih yaklaştığında ise artık ayrıntılı tasarıma başlıyorum; ki bu aşama bütün merak ettiğiniz soruları cevapladığım, üzerinde tartışarak tasarımın bütün detaylarını kesinleştirdiğimiz kısım oluyor. (Bu aşamaya başlarken gerekli olan bazı komponentleri de sizden temin etmenizi isteyebilirim.) Tasarım bittiğinde görsel olarak da fikir vermesi açısından ortaya çıkacak bisikletin 3-D ortamdaki sanal görüntüsünü de sizinle paylaşıyorum. Bütün ayrıntılar üzerinde mutabık kaldıktan sonra kadro imalatına başlıyorum.