1. Neden “özel sipariş” Kadro?

2. Neden Çelik Kadro?

3. Neden Brelis?

4. Bu konuda bir eğitim aldınız mı?

5. Hangi kaynak yöntemleriyle imalat yapıyorsunuz?

6. Fiyatlandırma nasıl olmaktadır?


1. Neden “özel sipariş” Kadro?

Her tür ürünün seri imalat bantlarından çıktığı ve gittikçe standartlaştığı günümüzde bisiklet de bu akımdan payına düşeni almıştır; çoğu markanın kadroları aynı fabrikalarda üretilmekte ve belli bir aralıktaki vücut ölçülerine/orantısına sahip çoğunluğu hedef almaktadır. Öte yandan bu tekdüzeliği maskelemek adına aslında önem açısından ilk sırada olmayan, gerçekte etkisi ufak teknolojik yenilikler ve yapay olarak oluşturulan klasmanlar ile satışlarin sürekliliği sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu yaklaşımdan rahatsız olan birçok tutkun bisiklet sürücüsünün ilgisi ile son yıllarda “kişiye özel” kadro yapımı önemli bir yükselişe geçmiştir. Özel sipariş üzerine elde imal edilen bir kadronun öne çıktığı başlıklar şunlardır:

başa dön

 

2. Neden Çelik Kadro?

Brelis’te sadece çelik ile imalat yapmaktayım. Bunun sebebi ise çeliğin kadro materyalleri arasında işlemeye en elverişlisi olması ve birçok tutkun bisikletçinin tercih ettiği kendine has bir sürüş özelliği göstermesidir. Sadece TIG/MIG ile kaynatılabilen Aluminyum ile Titanyum’un, ve “custom” imalatı çok zor olan Karbon-fiber’in aksine, çelik kadrolar “lugged”, “fillet brazed”, “bilaminate” gibi çok daha çeşitli ve estetik yöntemlerle kaynatılabilmekte ve her türlü aksesuar gerektiğinde sıfırdan imal edilerek eklenebilmektedir. Bu malzemeler arasında çeliğin en uzun ömürlü ve dayanıklı kadro malzemesi olduğu ise artık kabul görmüş bir gerçektir. Bunun yanında günümüz çelik alaşımları performans olarak da hiç geride kalmamaktadır; Columbus’un XCr veya Reynolds’un 953 serisi paslanmaz çelikleri ile, korozyon dayanımı ve ağırlık olarak Titanyum’a eşdeğer kadrolar ortaya çıkabilmektedir. .... Bu sayede, kaynak metodlarındaki riskler sebebiyle uzun vadede kırılma ihtimali çok daha yüksek olan Titanyum kadrolara çok iyi bir alternatif olmaktadırlar.

başa dön

 

3. Neden Brelis?

Evet, ülkemizde aynı isim altında sunulan işin benden çok daha ucuza yapıldığını görmüş olabilirsiniz. Peki o zaman neden Brelis?

Brelis’te ortaya koyduğum kalite, İngiltere’de düzenlenen ve dünyanın en büyük iki elyapımı bisiklet fuarından biri olan Bespoked Bristol’da Demon, Saffron, Feather, Field gibi bu işin en ünlü ve kaliteli markalarının yanında ödüllendirilerek onaylanmıştır. Yani bir Brelis yukarıda saydığım markalarla yarışır seviyede bir bisiklettir, buna karşın fiyatlarım halen bu markaların yarısı mertebelerindedir; ve bu işe yaptığım yatırım ve her bisiklete harcadığım emek göz önüne alındığında oldukça makuldür.

Tüm dünyada belli bir fiyat skalasında yapılan bu işin daha da ucuza yapıldığı iddia edildiğinde bu fiyat farkının nasıl mümkün olduğunu kendinize bir sormanız gerekir.. Yapan kişi bu konuda bir eğitim almış mıdır? Kendini geliştirmeye ve gereken hassasiyette kadro çıkarabilecek ekipmana yatırım yapmış mıdır? Uluslararası platformlarda bir varlık gösteriyor mu? Hiç bir el yapımı bisiklet fuarına katılmış mıdır? Bu iş dünyada nasıl yapılıyor yerinde görmüş müdür? (Dünyanın her yerinden gelen el yapımı bisikletlerin buluştuğu belli başlı 2-3 fuar vardır; ve bırakın ödül almayı bunlardan birine kabul edilmek bile kalite açısından bir göstergedir.) Bunlar yapılmadan gerçek “kişiye özel” bir bisikletin gerektirdiği kaliteyi yakalamak hayaldir. Belki internet/sosyal medya üzerinde gördüğünüz fotoğraflara bakarak, Brelis’ten sipariş edeceğiniz bir kadro ile bu daha ucuz alternatiflerin yakın bir kalitede olacağını düşünebilirsiniz. Ancak çok açık söyleyeyim; yanılmış olursunuz.

Size tavsiyem; Bir kadro siparişi vermeden önce kesinlikle bir örnek görmek isteyin, ve benim işlerimle karşılaştırın! Ben bunu yapabilmeniz için bisikletlerimi mümkün olduğunca fuarlar ve organizasyonlarda sergileyerek birebir görebilmenizi sağlıyorum, ve istediğiniz takdirde size yaptığım bisikletlerden bir örnek göstermekten her zaman mutluluk duyarım.

başa dön

 

4. Bu konuda bir eğitim aldınız mı?

Evet. Bu işin başlıca kurumlarından birisi olan İngiltere'deki The Bicycle Academy'de "framebuilding" ve "fitting" eğitimi aldım. Şu anda Türkiye'deki tek eğitimli kişiye özel kadro ustasıyım.

başa dön

 

5. Hangi kaynak yöntemleriyle imalat yapıyorsunuz?

Sadece brazing (sert lehim) yöntemini kullanmaktayım. Çünkü bunun en estetik ve yaratıcılığa en açık yöntem olduğunu düşünmekteyim. Sıradan TIG/MIG kaynağa göre bu yöntem çok fazla zaman ve el işçiliği istese de, kişiye özel bir çelik kadronun ruhunu en iyi yansıtan yöntemin brazing olduğunu düşünüyorum. Kadro imalatında kullandığım brazing tekniklerini de temelde üçe ayırabiliriz:

başa dön

 

6. Fiyatlandırma nasıl olmaktadır?

Bana bir email attığınız takdirde size bütün opsiyonlara göre ayrıntılı bir fiyat listesi yollayabilirim.

başa dön