1. Neden “özel sipariş” Kadro?

2. Neden Çelik Kadro?

3. Neden Brelis?

4. Bu konuda bir eğitim aldınız mı?

5. Hangi kaynak yöntemleriyle imalat yapıyorsunuz?


1. Neden “özel sipariş” Kadro?

Her tür ürünün seri imalat bantlarından çıktığı ve gittikçe standartlaştığı günümüzde bisiklet de bu akımdan payına düşeni almıştır; çoğu markanın kadroları aynı fabrikalarda üretilmekte ve belli bir aralıktaki vücut ölçülerine/orantısına sahip çoğunluğu hedef almaktadır. Öte yandan bu tekdüzeliği maskelemek adına aslında önem açısından ilk sırada olmayan, gerçekte etkisi ufak teknolojik yenilikler ve yapay olarak oluşturulan klasmanlar ile satışlarin sürekliliği sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu yaklaşımdan rahatsız olan birçok tutkun bisiklet sürücüsünün ilgisi ile son yıllarda “kişiye özel” kadro yapımı önemli bir yükselişe geçmiştir. Özel sipariş üzerine elde imal edilen bir kadronun öne çıktığı başlıklar şunlardır:

başa dön

 

2. Neden Çelik Kadro?

Brelis’te sadece çelik ile imalat yapmaktayım. Bunun sebebi ise çeliğin kadro materyalleri arasında işlemeye en elverişlisi olması ve birçok tutkun bisikletçinin tercih ettiği kendine has bir sürüş özelliği göstermesidir. Sadece TIG/MIG ile kaynatılabilen Aluminyum ile Titanyum’un, ve “custom” imalatı çok zor olan Karbon-fiber’in aksine, çelik kadrolar “lugged”, “fillet brazed”, “bilaminate” gibi çok daha çeşitli ve estetik yöntemlerle kaynatılabilmekte ve her türlü aksesuar gerektiğinde sıfırdan imal edilerek eklenebilmektedir. Bu malzemeler arasında çeliğin en uzun ömürlü ve dayanıklı kadro malzemesi olduğu ise artık kabul görmüş bir gerçektir. Bunun yanında günümüz çelik alaşımları performans olarak da hiç geride kalmamaktadır; Columbus’un XCr veya Reynolds’un 953 serisi paslanmaz çelikleri ile, korozyon dayanımı ve ağırlık olarak Titanyum’a eşdeğer kadrolar ortaya çıkabilmektedir. .... Bu sayede, kaynak metodlarındaki riskler sebebiyle uzun vadede kırılma ihtimali çok daha yüksek olan Titanyum kadrolara çok iyi bir alternatif olmaktadırlar.

başa dön

 

3. Neden Brelis?

2011’den beri el yapımı kadro imalatı üzerine çalışıyorum, bu işin yaygınlaşmasıyla ülkemizde de benden sonra bu işe başlayanlar oldu ancak bakış açısı olarak benden çok farklı olduklarını görmekteyim. Benim Brelis markası altında temel amacım sadece “en üst kalite” kadrolar ortaya çıkarmaktır. Evet, ortada yine “el yapımı” adı altında bu işi daha hızlı ve ucuza yapanlar olduğunun farkındayım, ancak bir Brelis’i biraz incelediğinizde kalite açısından bunlarla arada dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz.

Gerçek bir elyapımı kadroda olması gereken özenli geometri tasarımı, hassas töleranslar ve ince detay işçiliği bir Brelis’in en ayırd edici özellikleridir. Her bir Brelis kadrosunun arkasında 10 seneyi aşkın bir mühendislik deneyimi vardır. Uzmanlık alanım olan “fillet brazing”; yani üzerinde günler harcanarak tesviye edilmiş pürüzsüz birleşimler, yoğun el işçiliği ve ustalık gerektirdiğinden, Brelis atölyesinden bir senede ancak 10 civarında kadro çıkmaktadır ve dolayısı ile bunları hepsi gerçekten “özel”dir.

Aynı gerçek “terzi işi” bakış açısıyla, yaptığım her projede borusetini ve kadro malzemelerini sürücüsüne özel olarak sipariş ediyorum. Seçenekleri mümkün olduğunca sınırsız tutmak ve seri imalat anlayışından uzak durmak için standart maşalar, komponentler veya borusetleri stoklamıyorum.

Kalite anlayışım kadrolarım üzerinde kullandığım malzemeler ve ürünlerde de aynı şekildedir; baz seviyede bile paslanmaz çelik braze-on’lar kullanıyorum. En temiz brazing’ler için sadece en ciddi kadro ustalarının kullandığı “Gasfluxer” sistemini kullanıyorum. BASF boyaları ve 3M finisaj ürünleri ile de kadrolarımı son can alıcı cam parlaklığına kavuşturuyorum.

başa dön

 

4. Bu konuda bir eğitim aldınız mı?

Evet. Bu işin başlıca kurumlarından birisi olan İngiltere'deki The Bicycle Academy'de "framebuilding" ve "fitting" eğitimi aldım. Şu anda Türkiye'deki tek eğitimli kişiye özel kadro ustasıyım.

başa dön

 

5. Hangi kaynak yöntemleriyle imalat yapıyorsunuz?

Sadece brazing (sert lehim) yöntemini kullanmaktayım. Çünkü bunun en estetik ve yaratıcılığa en açık yöntem olduğunu düşünmekteyim. Sıradan TIG/MIG kaynağa göre bu yöntem çok fazla zaman ve el işçiliği istese de, hiçbir zaman kolaya kaçmayı düşünmedim; çünkü kişiye özel bir çelik kadronun ruhunu en iyi yansıtan yöntemin brazing olduğunu düşünüyorum. Kadro imalatında kullandığım brazing tekniklerini de temelde üçe ayırabiliriz:

başa dön